Ana SayfaHakkımızdaBize UlaşınMüşteri HizmetleriYazar Formu
0 TL
Ürün Yok
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor!
Sepetime Git

Mesafeli Satış Sözleşmesi

www.ictihat.com

WEB SİTESİ MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

İçtihat Kitabevi öncelikli kendisi için özel olarak geliştirip, patentini aldığı/alacağı yazılım ve programlar ile basılı olan yada henüz basılmamış olan kitap/dergi /mecmua/ gazete ve benzeri yayın ve dokümanları, elektronik olarak, bilinen adıyla ekitap olarak e-kitap okuyucu programda yayınlamak, ayrıca elektronik olarak yayınlanan bu dökümanların gerektiğinde basılı şeklini de satışa sunmak amacıyla kurulmuştur.

MADDE 1- SÖZLEŞMENİN TARAFLARI

SATICI: İçtihat Kitabevi

Erdal Baytemir

Web Adresi: www. ictihat.com

E-Posta: [email protected]

VERGI DAIRESI /

ALICI

Adı/Soyadı Varsa Ünvanı: ......

Adresi : .....,

Telefon: ......,

E-posta: .....

 

MADDE 2- SÖZLEŞMENİN KONUSU:

 İs bu sözleşmenin konusu, Alıcının Satıcıya ait www.ictihat.com web sitesinden elektronik ortamda sipariş verdiği, sözleşmede bahsi geçen nitelikleri haiz ve yine sözleşmede satış fiyatı belirtilen mal/hizmetin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır. Alıcı, satışa konu mal/hizmetlerin temel nitelikleri, satış fiyatı, ödeme sekli, teslimat koşulları vs. satışa konu mal/hizmet ile ilgili tüm ön bilgiler ve cayma hakki konusunda bilgi sahibi olduğunu, bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal/hizmeti sipariş verdiğini is bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder. www. ictihat.com sitesinde ödeme sayfasında yer alan ön bilgilendirme ve fatura is bu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

 

MADDE 3 - SÖZLEŞME TARİHİ:

Satıcı tarafından daha önce imzalanmış bulunan iş bu iki nüsha sözleşme alici tarafından ............. tarihinde imzalanarak kabul edilmiş ve bir nüshası alıcının mail adresine mail gönderilecektir.

 

MADDE 4 - SÖZLEŞMEYE KONU MAL/HIZMETIN ÖZELLİKLERİ:

Sitede şuan için yer alan tüm kitaplar elektronik kitap formatındadır.

Sitede kitapların basılı şekli satılmamaktadır. İhtiyaç ve talep durumuna göre kitapların basılı şeklininde satışı düşünülmektedir.

Satın alınan tüm elektronik kitaplar sadece sitede yer alan e-kitap okuyucu program içinde okunabilmektedir.

E-kitap okuyucu programı masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlar olan notebooklarda çalışmak üzere tasarlanmış olup, programın tablet, cep telefonu ile elektronik kitaplar için özel olarak oluşturulan diğer cihazlarda çalışmamaktadır. Bilahare bu cihazlar için programın uyarlanmasının ve yazılımının yapılması planlanmaktadır. Yazılımı yapılmayan bu cihazlarda okunmak üzere satın alınması halinde satıcının bir sorumluluğu bulunmamaktadır.(***)

 E-kitap okuyucu programı ücretsiz olup, diğer tüm programlarda olduğu gibi  masaüstü yada taşınabilir bir bilgisayara tek bir program kurulabileceği, kurulan bu programa da ilk girilen kullanıcı adıyla ( siteye üye olarak kayıt yapılırken ki mail adresi ile ve buradaki şifre ile) tanımlanacağı ve bu kullanıcı tarafından ictihat.com sitesinden satın alınan elektronik kitapların e-kitap okuyucu programda okunacağı, söz konusu programın silinmesi, bilgisayara format atılması veya benzeri hallerde bu program ve içerisindeki satın alınan elektronik kitaplarında silineceği ve bu konuda satıcıya karşı alıcının bir talebinin olmayacağı hususunu da alıcı kabul ve taahhüt eder.

 Mal/hizmetin Cinsi ve türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi ve Tüm Vergiler Dâhil Satış Bedeli www. ictihat.com adlı web sitesindeki mal/hizmet tanıtım sayfasında yer alan bilgilerde ve iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçası sayılan faturada belirtildiği gibidir.  

İnternet sitesindeki dizgi ve sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından İçtihat Kitabevi sorumludur.

 *** e-kitap okuyucu programın kurulumu ve kitap senkronizasyonu konusunda madde 5 te yapılan açıklamalara dikkat ediniz.

 

 MADDE 5 - MAL/HIZMETİN TESLİMİ, SÖZLESMENIN IFA YERİ VE TESLİM ŞEKLİ İLE e-Kitap Okuyucu Programı:

Mal/hizmet, alıcının teslimini talep etmiş olduğu adresine teslim edilecektir.

Elektronik kitapların teslimi;

Alıcı tarafından siteden söz konusu kitapları satın alınmasından önce sitede yer alan e-kitap okuyucu programını ücretsiz olarak yukarıda belirtilen masaüstü veya taşınabilir bilgisayarlarına indirip (***), programın kurulmasından sonra satın alma işleminin alıcı tarafından yapılması ve satıcı tarafından gün içerisinde satın alma işlemine onay verilmesiyle birlikte alıcının mail adresine "Dijital Ürün Onaylandı " mesajının gelmesinden sonra ,satın alınan tüm kitaplar bilgisayarların İnternete bağlı olması koşuluyla otomatik olarak program içerisine gelecektir. Aynı şekilde internet bağlantısının olması koşuluyla program içerisinde satın alınan kitapların teker teker senkronizasyon işleminin yapılması ve bu konuda sistemden uyarı mesajının gelmesiyle birlikte ( bu işlem bilgisayarınızın ve internet hızına bağlı olarak değişir ) satın alınan kitapların satıcı tarafından teslim işlemi yapılmış sayılacaktır. 

 Satın alınan ve program içerisine otomatik olarak gelen ve senkronizasyon işlemi ile programda aktif hale getirilen tüm kitaplar bundan sonraki süreçte internet bağlantısına ihtiyaç duyulmadan rahatlıkla okunabilecektir.

 ***e-kitap okuyucu programın bilgisayarınıza indirilmesinde kişisel bilgisayar kullanıcıları açısından bir sorun olmamakla birlikte, kurumsal bilgisayar ve kurum ağı kullanılarak internete çıkış yapan ( UYAP Sistemine bağlı olan Yüksek Mahkemeler ile, İstinaf ve İlk Derece Adliyeler ve benzeri sistemler gibi ) bazı bilgisayarlarda program kurulum ve kitapların indirilmesi için yönetici yetkisine sahip olunması gerekmektedir. Bu durum söz konusu kullanılan bu programdan değil tamamen bu bilgisayarlara kurum tarafından yapılan kısıtlama ile ilgilidir. Bu takdirde bu programın kurulabilmesi ve satın alınan kitaplarınızın bu programda okunabilmesi için yönetici yetkisine sahip olan bir kullanıcı tarafından bilgisayarınızın açılması ve bu yetkiyle bilgisayar kullanıcısına yönetici yetkisinin verilmesiyle birlikte programın bilgisayara indirilip kurulması gerekmektedir. Satın alınan tüm kitapların senkronizasyon işlemi de ağ üzerinden internete çıkan bir sistemden değil dış hat üzerinden sağlanmalıdır. Kitaplar bir kez programa indirildikten sonra alıcılar tarafından ağa bağlı olunsun ya da olunması rahatlık okunabilmektedir. Ancak kitap okuma proğramının ağa bağlı iken ilk açılması sırasında proğramın otomatik olarak varsa güncellemeleri kontrol eedildiğinden bu tür ağa bağlı olan bilgisayarlarda proğram açılımı sırasında ağ bağlantısının çıkarılması gerekmektedir.Aksi takdirde kitap okuyucu proğramı hata vermekte olup, bunların proğramla alakası olmayıp, kurumların kendi sistemleri için yaptığı güvenlik önleminden kaynaklıdır. Bazı bilgisayarlarda yukarıda bahsedilen kısıtlamalardan kaynaklı olarak kitap okuyucu programda kitap kapakları ağa bağlı olunduğu süre içerisinde görüntülenemeyebilir. Bu durum programda kitabın açılmasına ve okunmasına engel değildir. Bu açıklamalar ışığında aşağıdaki yol izlenerek program kurulumu ve kitapların bu programa indirilerek sorunsuz şekilde okunması sağlanabilir:

PROGRAM KURULUMU VE İLK YAPILACAKLAR:

1-Programı kullanacak olan kullanıcının hesabına yönetici yetkisi verilecek

2-http://www.ictihat.com/Okuyucu adresinden kitap okuyucu programı indirilecek,

3-İndirilen programın kurulumu yapılacak,

4-Bilgisayar UYAP veya benzeri ( VPN ) ağından çıkartılıp DIŞ İNTERNET ADSL ağına bağlanacak,

5-Denetim Masası - İnternet Seçenekleri - Bağlantılar - Yerel Ağ Ayarları yolu izlenerek proxy gerekirse pasif hale getirilecek;( Sorunla karşılaşılırsa )

6-Masa üstüne kısa yol olarak gelen E-Kitap okuyucu programı çift tıklanarak açılıp, gelen ekrandaki kullanıcı adına siteye üye olunurken kullandığı E-Posta adresi, şifre kısmına da kullanıcının kendisinin tanımladığı şifre girilerek giriş yapılacak;

7-Satın alınan kitabın programda okunabilmesi için program açıldıktan sonra senkronizasyon butonuna tıklanıp, gelen pencerede satın alınan kitabın sağında bulunan “Kitap indir” butonuna iki kez tıklanıp, sitenin ana sörverlarından kitap indirilecek, turuncu olan kitap indir butonu bu aşamada mavi şekilde “senkronize oldu”,uyarısına dönecek ve bundan sonra Kitap okuma programınının “Giriş Sayfam” yada “Kitaplarım” kısmına girilerek satın alınan kitapların okunma aşamasına gelinecektir. ( Kitap indirilirken indiğine dair bir görsel olmayıp internet hızınıza bağlı olarak internet bağlantısında her hangi bir kesinti olmadığında en fazla 4-5 dakika içinde kitap indirilip okunacak hale gelmiş olacaktır.  

 

MADDE 6 - TESLİMAT MASRAFLARI VE İFASI:

Fiziki ürünlerin teslimat masrafları kural olarak alıcıya aittir. Satıcı, web sitesinde, ilan ettiği rakamın üzerinde alışveriş yapanların teslimat ücretinin kendisince karşılanacağını beyan etmişse, teslimat masrafı satıcıya aittir. Teslimat; stokun müsait olması ve mal bedelinin satıcının hesabına geçmesinden sonra en kısa sürede yapılır. Satıcı, mal/hizmetin siparişinden itibaren 30 (Otuz) gün içinde teslim eder ve bu süre içinde yazılı bildirimle ek 10 (on) günlük süre uzatım hakkını saklı tutar. Herhangi bir nedenle mal/hizmet bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, satıcı mal/hizmetin teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

 

MADDE 7 - ALICININ BEYAN VE TAAHHÜTLERİ:

 Alıcı, sözleşme konusu mal/hizmeti teslim almadan önce muayene edecek ezik, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı mal/hizmeti kargo şirketinden teslim almayacaktır. Teslim alınan Mal/hizmetin hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir. Teslimden sonra mal/hizmetin özenle korunması borcu, alıcıya aittir. Fatura iade edilmelidir. Mal/hizmetin tesliminden sonra alıcıya ait kredi kartının alıcının kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşunun mal/hizmet bedelini satıcıya ödememesi halinde, alıcı kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla mal/hizmeti 3 (Üç) gün içinde satıcıya göndermekle yükümlüdür. Bu takdirde teslimat giderleri alıcıya aittir.

 

MADDE 8 - SATICININ BEYAN VE TAAHHÜTLERİ:

Satıcı, sözleşme konusu fiziki mal/hizmetin sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur. Sözleşme konusu mal/hizmet, alıcıdan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden satıcı sorumlu tutulamaz. Satıcı, cayma beyanının kendisine ulaşmasından sonra 10 (on) gün içinde mal/hizmet bedelini, varsa kıymetli evrakı iade eder. Mal/hizmeti 20 (yirmi) gün içinde iade alır. Haklı gerekçelerle satıcı, sözleşmedeki ifa süresi dolmadan alıcıya eşit kalite ve fiyatta tedarik edebilir. Satıcı mal/hizmetin ifasının imkânsızlaştığını düşünüyorsa, sözleşmenin ifa süresi dolmadan alıcıya bildirir. Ödenen bedel ve varsa belgeler 10(on) gün içinde iade edilir. Garanti belgesi ile satılan mal/hizmetlerden olan veya olmayan mal/hizmetlerden arızalı veya bozuk olan mal/hizmetler, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için satıcıya gönderilebilir, bu takdirde teslimat giderleri satıcı tarafından karşılanacaktır.

 

MADDE 9 - MAL/HİZMETİN PEŞİN FİYATI, ÖDEME ŞEKLİ:

18 yaşından küçük kişiler İçtihat Kitabevi’nden alışveriş yapamaz. içtihat.com çocuklara yönelik ürünleri satışa sunabilir; ancak bunları yetişkinlere satmaktadır.

Mal/hizmetin peşin fiyatı sipariş sonu mail atılan örnek fatura ve ürün ile birlikte müşteriye gönderilen fatura içeriğinde mevcuttur.

 İçtihat Kitabevi fiziki mallarla ilgili tüm siparişlerinizi, yasaların gerektirdiği şekilde irsaliyeli fatura eşliğinde teslim edecektir. Elektronik kitaplar ise  madde 5 de belirtildiği şekilde yapılacaktır.

 Hediye paketleri sevk irsaliyesi ile gönderilecek; fatura, bilahare fatura adresine postalanacaktır. Yapılan alışverişlerdeki tüm fiyatlar TL olarak ifade edilmiştir. KDV oranları elektronik kitap %18, basılı dergide %1, ,müzik, video, sibermarket ürünleri ve kargo için %18'dır.

 İçtihat Kitabevi'nden  havale yöntemi ve  kredi kartı (Visa, MasterCard) ile de alışveriş yapılabilmesi sağlanacaktır. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, para havalesinin hesaplarımıza ulaştığını belirlediğimiz andır.

MADDE 10 - ÖDEME PLANI:

 Alıcının, kredi kartı ile ve taksitle alışveriş yapması durumunda siteden seçmiş olduğu taksit biçimi geçerlidir. Taksitlendirme işlemlerinde, Alıcı ile kart sahibi banka arasında imzalamış bulunan sözleşmenin ilgili hükümleri geçerlidir. Kredi kartı ödeme tarihi banka ile alıcı arasındaki sözleşme hükümlerince belirlenir. Alıcı, ayrıca bankanın gönderdiği hesap özetinden taksit sayısını ve ödemelerini takip edebilir.

 

MADDE 11 - FAİZ:

 Her yıl Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin belirlediği faiz oranından ve her halde % 30 dan fazla olamaz. Alıcı çalıştığı bankaya karşı 10.md. hükmünce sorumludur.

 

MADDE 12 - CAYMA HAKKI:

 Alıcı, hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin sözleşme konusu mal/hizmetin kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/ kuruluşa tesliminden itibaren 7 (yedi) gün içinde cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanılması için aynı süre içinde satıcıya faks, e-posta veya telefon ile bildirimde bulunulması ve mal/hizmetin 15. md. hükümleri çerçevesinde ve iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve www.ictihat.com web sitesinde yayınlanmış olan önbilgiler gereğince ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır. Cayma hakkının kullanılması halinde, fatura aslının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ve ürünün/ürünlerin İçtihat Kitabevi’ne ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedeli müşteriye iade edilir. Ancak, müşteri tarafından fatura aslının gönderilmemesi halinde KDV ve varsa sair yasal kesintiler müşteriye iade edilemez. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen mal/hizmetin teslimat bedeli satıcı tarafından karşılanır.

 

MADDE 13 - CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK MAL/HİZMETLER:

 Elektronik ortamda anında ifa edilen ve tüketiciye anında teslim edilen ekitaplar, niteliği itibarıyla iade edilemeyecek mal/hizmetler, tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallar, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mal/hizmetler, tek kullanımlık mal/hizmetler, kopyalanabilir her türlü yazılım ve programların iadesi mümkün değildir. Ayrıca, her türlü yazılım ve programlarında, DVD, DIVX, VCD, CD, MD, videokasetlerde, bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemelerinde (toner, kartuş, şerit v.b) ile kozmetik malzemelerinde cayma hakkının kullanılabilmesi için mal/hizmetin ambalajının açılmamış, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları şartı bulunmaktadır.

Alıcı satın aldığı ve siparişini verdiği elektronik kitaplarıyla ilgili olarak cayma hakkını siparişlere onay verilene kadar siteye bildirmek koşuluyla kullanabilir. Siparişe onay verildikten sonra sistem gereği satın alınan kitabın alıcının bilgisayarına indirilebilir olması ve bu kitabın bu şekliyle geri alınabilmesi mümkün olmadığından bu aşamada cayma hakkının kullanılması mümkün değildir.

 

MADDE 14 - MÜCBİR SEBEPLER

 Sözleşmenin imzalandığı tarihte var olmayan ve ön görülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini imkânsızlaştıran haller, mücbir sebep (Tabii afet, savaş, terör, ayaklanma, mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli mahiyette arıza...) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir. Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep hali 10 (on) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğacaktır.

 

MADDE 15 - STOK DURUMU

 İçtihat Kitabevi sattığı/satacağı fiziki ürün için tüm sanal alışveriş siteleri gibi stok tutmamaktadır. Ürünleri müşterilerinin siparişlerine göre tedarik etmektedir. Tüm ürünler için listeler hergün güncellense de sipariş verilen bazı ürünler teminci kuruluşların stoklarında tükenmiş olabilir. Böyle durumlarda ilgili departman tarafından size e-posta ile bilgi verilir ve ürün bedeli karşılığı bloke edilen tutar kredi kartınızdan kaldırılır.

Eğer siparişinizi banka havalesi seçeneğini seçerek verdiyseniz, ürünlerin bulunamama durumunda sadece ürün bedelleri iade edilir. Bankalar tarafından uygulanan havale masrafları ile İçtihat Kitabevi'nin bir ilgisi yoktur. O yüzden havale ödemelerinizi bankaların internet şubeleri ve ATM'ler üzerinden yapmanızı öneririz.

 

MADDE 16 - TESLİMAT ŞEKLİ

 Tahsilatı yapılmış fiziki bir siparişin teslimatı Türkiye içinde faaliyet gösteren anlaşmalı her hangi bir kargo şirketi ile yapılır. Anlaşmalı şirketler sitede ayrıca gösterilir.

 

MADDE 17 - SÜRESİNDE TESLİM EDİLMEYEN MAL/HİZMET

 Paketlerinizin, alışverişiniz sırasında size belirtilen süreler içinde teslim edilmemesi durumunda [email protected]‘a e-posta gönderebilirsiniz. Kargo Şirketi tarafımızdan ya da müşteri tarafından aranarak paket takibi yapılabilir. Paket teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır. Bu yüzden; Teslimat sırasında hasarlı olduğunu tespit edilen paketler kabul edilmeyip tutanak tutturulmalı ve durum [email protected]’a bir e-posta aracılığıyla bildirilmelidir. İçtihat Kitabevi ürünü yeniden temin edip, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlayacaktır.

 

MADDE 18 - TEMERRÜD HALİ VE HUKUKİ SONUÇLARI:

Alıcı, kredi kartı ile yapmış olduğu işlemlerinde temerrüde düşmesi halinde kart sahibi bankanın kendisi ile yapmış olduğu kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde faiz ödeyecek ve bankaya karşı sorumlu olacaktır. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir; doğacak masrafları ve vekâlet ücretini alıcıdan talep edebilir ve her koşulda alıcının borcundan dolayı temerrüde düşmesi halinde, alıcı, borcun gecikmeli ifasından dolayı satıcının oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder.

 

MADDE 19 - ALICI:

 www.ictihat.com internet sitesinde, sözleşme konusunu oluşturan tüm ürünlerin esaslı nitelikleri, özellikleri, KDV dahil satış fiyatı, ödeme ve teslimat şekli ile tedarik ve teslim sürelerine ilişkin esaslı bilgileri okuyup ürünler hakkında tüm bilgilere sahip olduğunu ve bu bilgiler doğrultusunda elektronik ortamda satın almaya ilişkin onayı verdiğini kabul ve beyan eder. ictihat.com’dan alışveriş yapan kişi yukarıdaki tüm maddeleri elektronik ortamda okuyup, kabul edilip, teyit etmiş sayılır.

Bu sözleşmede düzenlenmemiş hususlarda 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri uygulanır.

 

MADDE 20 - YETKİLİ MAHKEME:

İşbu sözleşmeden kaynaklanabilecek ihtilaflarda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri, bu değerin üzerindeki ihtilaflarda İZMİR Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.